Yeni Mezun Yazılımcılara Tavsiyeler

Photo by MD Duran on Unsplash

Yıllarca okuyup, ter döktünüz ve sonunda mezun oldunuz. Tebrikler! Ve iş ilanlarına bakmaya başladınız. İlk göreceğiniz şey, en az bir iki sene tecrübe arandığı olacaktır. Çok nadir olarak yeni mezunlara yönelik ilan bulabilirsiniz. Ama böyle olması da bir şey değiştirmez. Çünkü bir tecrübeniz yoksa, iş görüşmesinde konuşacak bir şeyiniz de olmaz. Diğer adaylarla rekebet etmeniz de çok zorlaşır. Okuldaki notlarınız, ekip olarak yaptığınız bir iki projenin de sonuca etkisi pek olmayacaktır. Okul ve iş hayatı sanki ayrı dünyalar gibi desek yeridir.

Peki ne yapmak lazım

Bu konuda söylenebilecek ilk ve en önemli tavsiye, iş aradığınız o gün gelip çatmadan, mutlaka bir şeyler üretin olacaktır. Sadece bir şey yapmış olmak için de yapmayın. İlginizi çeken gerçekçi ve detaylı bir şeyler olsun. Eğer şanslıysanız, tanıdıklarınızdan bir şeylere ihtiyacı olan birileri de çıkabilir. Bu ihtiyaçları güzel bir projeye dönüştürebilirsiniz.

Ya da open source bir projeye katkıda bulunabilirsiniz. Belki kendi open source projenizi başlatabilirsiniz. Belki bir ERP yazılım firmasında firmada staj yaparak ilk tecrübenizi kazanabilirsiniz. 

Nelere dikkat etmek lazım

Unutmayalım ki üretirken amacımız, eserimizin değerlendirilmesidir. Bu yüzden projemizi değerlendirileceğini düşünerek yaparsak daha başarılı oluruz. İlk akla gelen kriterler şunlar olabilir:

  • genel olarak kod kalitesine dikkat etmek, (comment'ler, çok uzun olmayan fonksiyonlar vb.)
  • yazılım pattern'leri kullanmak,
  • testler yazmak,
  • dokümantasyon yapmak,
Bu konuda open source projeleri inceleyerek, yazılımla ilgili blogları okuyarak da kendimizi geliştirebiliriz.

İyi şanslar...