Kullanıcı Deneyimi

kullanıcı deneyimi

Yazılımcı olarak her gün kod yazıyoruz diyebiliriz ama aslında ürün geliştiriyoruz. Aynı zamanda birçok ürünün de kullanıcısı durumundayız. Bu durumu bizim için avantaj sayılabilir. Çünkü kullanıcı olduğumuz zaman bir çok deneyim yaşıyoruz. Bu deneyimler bazen çok olumsuz veya çok olumlu olabiliyor. Bu deneyimlerin üzerinde düşünerek, ürünlerimizi çok daha iyi noktalara taşıyabiliriz diye düşünüyorum. Hem de kullanıcılarımızı daha iyi anlamaya başlayabiliriz.

Son zamanlarda, çok dikkatimi çeken iki deneyimim oldu, bunları paylaşmak istiyorum. İlki çok olumlu hatta, şaşırtıcıydı. İkincisi olumsuz, çok itici bir tecrübeydi.

Google Analytics

Bir sitemizin raporlarını incelerken, kenarda özel bir raporla karşılaştım. Meğer Google Analytics içinde Insights diye bir özellik varmış. Arka tarafta çalışan bir yapay zeka, istatistik olarak, beklenenden daha farklı bir durum olursa, otomatik bir rapor çıkarabiliyormuş karşınıza.

Microsoft Ofis

Bir arkadaşınızdan bir mail alıyorsunuz, içindeki excel dosyasını indiriyorsunuz. Ve açınca ilk karşımıza çıkan sarı bir güvenlik uyarısı. "bir şeyleri aktive ederseniz bir şeyler olabilir, ben karışmam!?" diyor. Böyle yazmıyor tabi ama, bir kullanıcı olarak böyle okunuyor :) 

Diğer taraftan çalışmak için düzenlemeniz de gerekiyor. Peki ben ne yapabilirim diye düşünüyorsunuz, cevap hiç. Büyük bir can sıkıntısıyla, etkinleştir diyorsunuz.

Makro ve benzeri her ne özellikler varsa, bunları öyle ayarlamalılar ki, bize tehlike oluşturmasın. Bir onay veya izin alması gerekiyorsa, gerçekten gerektiğinde bize sorsun ve neye izin verdiğimizi de açıkça anlayabilelim. Örneğin akıllı telefonlarda uygulamalara madde madde nelere erişebileceğine dair izin veriyoruz. Buna benzer bir yapı olabilirdi belki.

En güzel deneyimler dileğiyle.